Keskipohjanmaan kultamitali

KESKIPOHJANMAA-LEHDEN PALKINNOT
MITALIT, KORUT JA TUNNUSTUKSET

Mitalin tai/ja korun voi saada kuka vain Keskipohjanmaa -lehden levikkialueen urheiluseuraa edustava urheilija. Mitalin voi saada vain kerran. Kuitenkin niin, että jos on saanut hopeamitalin tai -korun, voi vielä saada kultamitalin.


KESKIPOHJANMAAN KULTAMITALIT
(Kultamitalin saaja voi olla minkä ikäinen tahansa. Kultamitali on jaettu vuodesta 1937 alkaen)

vuosinimipaikkakuntalaji
1937Jussi KurikkalaKalajokihiihto
1938Jussi KumpulaNivalayleisurheilu
1939Lauri KaartaKalajokiammunta
- - - -- - - - - - - - - - -- - - - - - - - -- - - - - - - -
1945Toivo LaihorinneEvijärviyleisurheilu
1946Leo LehtoKokkolayleisurheilu
1947Mauno KärjäKalajokipyöräily
1948Seppo JokivartioKokkolayleisurheilu
1949Arvo KippolaHaapajärvihiihto
1950Vilhelm PorrassalmiKokkolayleisurheilu
1951Paavo KotilaVeteliyleisurheilu
1952Anni RättyäNivalayleisurheilu
1953Erkki LaasanenVetelihiihto
1954Pentti MaanselkäPerhoyleisurheilu
1955Matti HerronenKälviäpyöräily
1956Markus KahmaAlavieskayleisurheilu
1957Olavi NiemeläNivalayleisurheilu
1958Alpo NisulaVeteliyleisurheilu
1959Jukka KoivumäkiVeteliyleisurheilu
1960Unto HautalahtiNivalapyöräily
1961Maija KoivusaariKannusyleisurheilu
1962Mikko HaapalaKannusyleisurheilu
1963Erkki NiemeläKannusyleisurheilu
1964Timo-Jaakko VirkkalaKaustinenyleisurheilu
1965Esko HautamäkiKälviäpyöräily
1966Hannu TaipaleVetelihiihto
1967Aulis KarvonenHalsuapesäpalloilu
1968Pentti KahmaAlavieskayleisurheilu
1969Helena TakaloNivalahiihto
1970Heikki NiemeläLohtajapainonnosto
1971Markku JuholaKälviäyleisurheilu
1972Tuomo KerolaKokkolauinti
1973Heikki KangasAlavieskayleisurheilu
1974Aimo AhoReisjärviyleisurheilu
1975Sulevi SalmiKalajokiampuja
1976Tapani HaapakoskiYlivieskayleisurheilu
1977Susanne SundqvistKokkolayleisurheilu
1978Rauli PudasAlavieskayleisurheilu
1979Risto Ala-KorpiUllavayleisurheilu
1980Bob CasenKokkolapurjehdus
1981Matti KattilakoskiKaustinensuunnistus
1982Margareetta HonkaharjuKälviäyleisurheilu
1983Jukka AroKokkolauinti
1984Nils-Gustav WiikKruunupyyautourheilu
1985Jorma NissiläLohtajasuunnistus
1986Anne KänsäkangasKokkolayleisurheilu
1987Reijo KiiskiläSievipainonnosto
1988Harri PalolaYlivieskayleisurheilu
1989Antti HaapakoskiKalajokiyleisurheilu
1990Matti ViitalaPyhäjärviyleisurheilu
1991Arja NuoliojaHaapajärvi (YK)hiihtosuunnistus
1992Mika MyllyläHaapajärvihiihto
1993Kuisma TaipaleVetelihiihto
1994Mikael SödermanPietarsaari/Turkuyleisurheilu
1995Tina RättyäPietarsaari7-ottelija
1996Arsi HarjuPerhoyleisurheilu
1997Janne HimankaHimanka (LMS)ampuminen
1998Kari Joki-ErkkiläKalajokivammaisurheilu
1999Pia SundstedtKokkolapyöräily
2000Teemu KattilakoskiAlavieskahiihto
2001Suvi MyllymäkiKokkolayleisurheilu
2002Risto MattilaKannuslumilautailu
2003Teemu WirkkalaToholampiyleisurheilu
2004Petra VaelmaPietarsaarijalkapallo
2005Satu KunnasPietarsaarijalkapallo
2006Markku KoskiSievilumilautailu
2007Staffan TunisOK Botniahiihtosuunnistus
2008Jarmo OllanketoKälviän Tarmomaantiepyöräily
2009Mikko KivinenLohtajan Veikotyleisurheilu
2010Samuli SaarelaKokkolan Suunnistajatpyöräsuunnistus
2011Tero SimiläYlivieskan Kuulahiihto
2012Niklas SandellsIK Falkenyleisurheilu
2013Lauri KerminenKokkolan Tiikeritlentopallo
2014Olli-Pekka OjansivuKokkolan Tiikeritlentopallo
2015Miika AnttiroikoKalajoen Junkkaritpainonnosto
2016Antti RopponenKokkolan Tiikeritlentopallo
2017Milko TokolaRaution Kisailijat painonnosto
2018Tero SeppäläHaapajärven Kiilatampumahiihto


   
Urheilugaala Keski-Pohjanmaa
«  Heinäkuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
 
 
 Tapahtumat
 
 Aikajanatapahtuma
 
 Äänestys
Kategoriat