Vuoden urheilija

VUODEN URHEILIJAN VALINTA

SVUL:n Keski-Pohjanmaan piirin johtokunta päätti vuoden 1959 alussa alkaa jakaa piirin vuoden parhaat urheilijan palkinnon. Ensimmäinen palkinto myönnettiin vuoden 1958 urheilusaavutuksista AV:n 10-ottelija Markus Kahmalle. Sen jälkeiset palkinnonsaajat on lueteltu seuraavassa asetelmassa.
Vuodesta 1998 alusta alkaen vuoden valinnat on tehnyt Keplin hallitus. Palkintoon on liittynyt vuodesta 2008 alkaen Kokkolan Halpa-Halli oy:n myöntämä valmennusstipendi.

Keplin vuoden urheilijat 1998 -

1998 Mika Myllylä Haapajärven Kiilat hiihto
Piia Peltosaari (naisurheilija)Nivalan Urheilijatkorkeushyppy
1999Mika MyllyläHaapajärven Kiilathiihto
Anna Saari (naisurheilija)Kalajoen Junkkaritpikajuoksu
2000 Arsi Harju Perhon Kirikuulantyöntö
2001Arsi Harju Perhon Kirikuulantyöntö
Suvi Myllymäki (naisurheilija)Kokkolan Veikotjuoksu
2002Arsi HarjuPerhon Kirikuulantyöntö
Mari Järvenpää (naisurheilija)Kokkolan Veikotjuoksu
2003Teemu WirkkalaToholammin Urheilijatkeihäänheitto
Minna Järvenpää(naisurheilija)Kokkolan Veikotjuoksu
2004Mari JärvenpääKokkolan Veikotjuoksu
2005Teemu KattilakoskiAlavieskan Virihiihto
Jonna Anias (naisurheilija)Kokkolan Veikotkorkeushyppy
2006Markku KoskiSnowboard Junkieslumilautailu
Merja Kiviranta (naisurheilija)Ykspihlajan Reimatriathlon
2007Kalle LassilaVetelin Urheilijathiihto
Mari Järvenpää (naisurheilija)Kokkolan Veikotjuoksu
2008Teemu WirkkalaToholammin Urheilijatkeihäänheitto
Pia Sundstedt (naisurheilija)Gamlakarleby Idrottsföreningmaastopyöräily
2009Teemu KattilakoskiAlavieskan Virihiihto
Marttiina Joensuu(naisurheilija)Nivalan Urheilijathiihtosuunnistus
2010Samuli SaarelaKokkolan Suunnistajatpyöräsuunnistus
Johanna Kykyri(naisurheilija)Kälviän Tarmoyleisurheilu
2011Samuli SaarelaKokkolan Suunnistajatpyöräsuunnistus
Pia SundstedtGamlakarleby IFmaantiepyöräily
2012Pia SundstedtGamlakarleby IFmaantiepyöräily
2013Samuli Saarela Kokkolan Suunnistajatpyöräsuunnistus
2014Olli-Pekka Ojansivu Kokkolan Tiikerit lentopallo
2015Olli-Pekka Ojansivu Kokkolan Tiikeritlentopallo
2016Sami HaapakoskiYlivieska/Vimpelin Vetopesäpallo
2017Tero SeppäläHaapajärven Kiilatampumahiihto
2018Tero SeppäläHaapajärven Kiilat ampumahiiht


SVUL:n Keski-Pohjanmaan piirin nimeämät vuoden urheilijat vv.1958-1997

vuosi nimiseuralaji
1958Markus KahmaAV10-ottelu
1959Alpo NisulaVUkuulantyöntö
1960Unto Hautalahti NUpyöräily
1961Markus KahmaAV 10-ottelu
1962 Maija KoivusaariKann Upituushyppy
1963Erkki NiemeläKann Ukeskimatkan juoksu
1964Timo-Jaakko VirkkalaKP-Vpikajuoksu
1965Esko HautamäkiKäTapyöräily
1966Hannu TaipaleVetU hiihto
1967Hannu TaipaleVetUhiihto
1968Hannu TaipaleVetUhiihto
1969Pentti KahmaAVkiekonheitto
1970Hannu TaipaleVetUhiihto
1971 Pentti KahmaAVkiekonheitto
1972Helena TakaloPyPohiihto
1973Pentti KahmaAVkiekonheitto
1974Pentti KahmaAVkiekonheitto
1975Pentti KahmaAVkiekonheitto
1976Helena TakaloPyPohiihto
1977Susanne SundqvistKoVekorkeushyppy
1978Helena TakaloPyPohiihto
1979Tapani Haapakoski YKseiväshyppy
1980Helena TakaloPyPohiihto
1981Jukka AroKUS-GSSuinti
1982 Margareeta HonkaharjuKäTapikajuoksu
1983Aimo AhoHKkeihäänheitto
1984Tuula ErkkiläSShiihto
1985Jorma NissiläLoVesuunnistus
1986Anne KänsäkangasKokkVekiekonheitto
1987Reijo KiiskiläSiSipainonnosto
1988Reijo KiiskiläSiSipainonnosto
1989Antti HaapakoskiKaJuaitajuoksu
1990Antti HaapakoskiKaJuaitajuoksu
1991Sanna HernesniemiKokkVe pikajuoksu
1992Mika MyllyläHKhiihto
1993Kuisma TaipaleVUhiihto
1994Mika Myllylä HKhiihto
1995Mika MyllyläHKhiihto
1996Arsi HarjuPKkuulantyöntö
1997Mika Myllylä HKhiihto


   
Urheilugaala Keski-Pohjanmaa
«  Toukokuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
 
 
 Tapahtumat
 
 Aikajanatapahtuma
 
 Äänestys
Kategoriat